top of page

Mister Marcin

Przez trzydzieści jeden lat mieszkał w Polsce i do niej wracał z częstych podróży. Wiadomości wymienione z koleżanką z czasów studenckich stały się uderzeniem skrzydła motyla, zasiały ziarnko zmiany. Natalia pisała z Singapuru: „Marcin, szkoła muzyczna w Kambodży poszukuje nowego dyrektora. Kto jak nie ty?”

Dwie wcześniejsze podróże do Azji zostawiły podstępną myśl — co by było, gdyby tam wyjechać... Na troszeczkę, na chwileczkę.

Poznać inny świat.

O autorze

Przed przeprowadzką do Azji zajmował się muzyką klasyczną, komunikacją i ulepszaniem procesów pracy zespołowej. Ścieżki artystyczne zaprowadziły go daleko od rodzinnego Torunia. Otarł się o zaborcze wobec umysłów i dusz egzotyczne kultury, i stało się. Nigdy nie wiadomo, jak długo zostaniesz w Azji: czas jest tam jedynie ideą.

Mister Marcin jest profesjonalnym muzykiem klasycznym. Ukończył szkoły w Toruniu. Mieszkał w Warszawie, gdzie śpiewająco ukończył studia na Uniwersytecie Chopina, był muzykiem i inspektorem orkiestry symfonicznej, grał w zespołach muzyki klasycznej i rozrywkowej. Wziął udział w tysiącu występów w kilkunastu krajach, w dziesiątkach nagrań, festiwali i transmisji na żywo. Były konkursy, były nagrody. Edukację uzupełnił też w Szkole Głównej Handlowej.

Autor kierował najstarszą międzynarodową szkołą muzyczną w Kambodży. Kilkuset uczniów reprezentowało ponad czterdzieści narodowości, ciało pedagogiczne zaś pochodziło z czterech kontynentów i czternastu krajów. Autor współpracował z instytucjami edukacji, kultury, kształcił adeptów sztuki w wieku od lat pięciu do stu pięciu. Słynną phnompeńską szkołę odwiedzali zaproszeni artyści zagraniczni, którzy występowali i prowadzili warsztaty mistrzowskie. Pod wodzą Mister Marcina kambodżańskie talenty pokazały się szerszej publiczności i przywiozły pierwsze w historii laury międzynarodowych konkursów.

Po roztoczeniu opieki nad szkołą muzyczną autor otrzymał powołanie na stanowisko gościnnego profesora Królewskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Phnom Penh. Doradzał w środowisku kultury i edukacji artystycznej, był honorowym jurorem międzynarodowych konkursów artystycznych w Singapurze, Malezji i Kambodży, nauczycielem dzieci z rodziny królewskiej i wnucząt premiera Kambodży. Był członkiem Cambodia Piano Teachers Association, współorganizował krajowe konkursy pianistyczne.

W 2018 roku Mister Marcin otrzymał zamówienie na założenie międzynarodowej organizacji filantropijnej dla rodziny pewnego ekscentrycznego multimiliardera. Projekt wsparły księżniczki Kambodży i grupa fundatorów (UHNWI), a autor tego bloga objął funkcję Chairman Board of Trustees, po czym stworzył małego jednorożca. Bliska współpraca z Rotary International poskutkowała zaproszeniem autora do członkostwa w najbardziej dynamicznym klubie rotariańskim w Indonezji.

Mister Marcin budował zespoły i zarządzał wielokulturowymi organizacjami skupiającymi osoby rozmaitych narodowości oraz religii. Obecnie mieszka na indonezyjskiej wyspie Bali, gdzie pracuje nad kilkoma publikacjami, pisze książkę, prowadzi szkolenia dla kilku organizacji i przygotowuje projekty literackie oraz muzyczne. 

bottom of page