Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas.
Spotykamy (zwykle ukochane) rodziny, stajemy się łagodniejsi i przygotowujemy nakrycie dla niespodziewanego gościa. Dzieci cieszą się zimą, prezentami pod choinką i kinem familijnym, które od rana do nocy wypełnia programy telewizyjne.
Nie wszędzie tak jest.
Dla większości świata święta są osobliwością.
Kiedy Piastowie zaczynali zaprowadzać chrześcijaństwo w miejsce rodzimych wierzeń słowiańskich, Kambodża była tysiącletnim imperium hinduistycznym w szczycie rozkwitu. Khmerska stolica była najbardziej zaludnionym miastem świata, a jej mieszkańcy zbudowali największą świątynię w historii ludzkości.
Dziś wśród Khmerów dominuje buddyzm. Co zatem święta Bożego Narodzenia robią w Kambodży?
Są ładne
Podobają się
Mają wiele „dobrych” kolorów (dlaczego to ważne – o tym dalej)
(I dobrze się sprzedają.)
Mógłbym tak sprawę zamknąć, bo to właściwie koniec tej historii, ale warto głębiej spojrzeć na całkiem inne Boże Narodzenie – w końcu Doktorat z cierpliwości zajmuje się oswajaniem nieznanego!
O Świętach, jakich nie znacie!
Po prostu „Christmas”
W tym prawie świątecznym artykule o świętach spojrzymy na nie z perspektywy obcych kultur.
Przeżywanie i użycie świąt Bożego Narodzenia w pewnych regionach może budzić zdziwienie w kręgu kultury Zachodu. Chrześcijaństwo ma najliczniejszą rzeszę wiernych na świecie, jednak wyznawców wszystkich innych religii jest łącznie o wiele więcej.
Większość ludzkości nie doświadczyła Bożego Narodzenia i wie o nim niewiele.
Co myślą o naszych świętach?
Mini-quiz świąteczny
Odpowiedzmy sobie na kilka pytań:
Jakie święta obchodzą wyznawcy innych religii?
W którym kraju je obchodzą?
Wedle jakiego kalendarza?
W których dniach?
W jaki sposób?
Jak często?
Co wiecie o ich najważniejszych obrządkach religijnych?
No właśnie.

Ilustracja:
Kambodżański ołtarzyk na Święto Przodków, Pchum Ben, łączy w sobie elementy buddyzmu i kultu przodków. W niektórych domach i zakładach pracy na tym ołtarzyku pojawiają się elementy esencjonalnie chińskie, które przybyły z Chińczykami po tym, jak zaadaptowali je sobie oni do własnej odmiany buddyzmu.
Spis treści artykułu
Klikając w link możesz przejść do interesującej Cię sekcji:
#1: Wiara #2: Historia Bożego Narodzenia w Kambodży #3: O co chodzi w Świętach? #4: Święta jak imieniny #5: Sklepy, okna i stragany #6: Praca i obchodzenie świąt w Kambodży #7: Boże Narodzenie bez tradycji... #8: ...i bez religii #9: Święta, święta i... Przez cały rok Święta #11: Nie wszyscy lubią Boże Narodzenie #12: Dzieci świata i święty Mikołaj #13: Christmas jako impreza #14: Upalne święta (tropikalne przymrozki) #15: Polskie święta na końcu świata #16: Święta same się nie obchodzą #17: ...Boże Narodzenie jest tylko tam, gdzie ludzie, którzy je obchodzą. #18: Zakończenie