top of page

Boże Narodzenie na krańcach świata


Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas.


Spotykamy (zwykle ukochane) rodziny, stajemy się łagodniejsi i przygotowujemy nakrycie dla niespodziewanego gościa. Dzieci cieszą się zimą, prezentami pod choinką i kinem familijnym, które od rana do nocy wypełnia programy telewizyjne.


Nie wszędzie tak jest.


Dla większości świata święta są osobliwością.


Kiedy Piastowie zaczynali zaprowadzać chrześcijaństwo w miejsce rodzimych wierzeń słowiańskich, Kambodża była tysiącletnim imperium hinduistycznym w szczycie rozkwitu. Khmerska stolica była najbardziej zaludnionym miastem świata, a jej mieszkańcy zbudowali największą świątynię w historii ludzkości.


Dziś wśród Khmerów dominuje buddyzm. Co zatem święta Bożego Narodzenia robią w Kambodży?


  • Są ładne

  • Podobają się

  • Mają wiele „dobrych” kolorów (dlaczego to ważne – o tym dalej)


(I dobrze się sprzedają.)


Mógłbym tak sprawę zamknąć, bo to właściwie koniec tej historii, ale warto głębiej spojrzeć na całkiem inne Boże Narodzenie – w końcu Doktorat z cierpliwości zajmuje się oswajaniem nieznanego!


O Świętach, jakich nie znacie!


 

Po prostu „Christmas


W tym prawie świątecznym artykule o świętach spojrzymy na nie z perspektywy obcych kultur.


Przeżywanie i użycie świąt Bożego Narodzenia w pewnych regionach może budzić zdziwienie w kręgu kultury Zachodu. Chrześcijaństwo ma najliczniejszą rzeszę wiernych na świecie, jednak wyznawców wszystkich innych religii jest łącznie o wiele więcej.


Większość ludzkości nie doświadczyła Bożego Narodzenia i wie o nim niewiele.


Co myślą o naszych świętach?


 

Mini-quiz świąteczny


Odpowiedzmy sobie na kilka pytań:


  1. Jakie święta obchodzą wyznawcy innych religii?

  2. W którym kraju je obchodzą?

  3. Wedle jakiego kalendarza?

  4. W których dniach?

  5. W jaki sposób?

  6. Jak często?

  7. Co wiecie o ich najważniejszych obrządkach religijnych?


No właśnie.


Domowy ołtarzyk na Pchum Ben, kambodżańskie święto przodków
Khmerski ołtarzyk domowy na Święto Przodków

Ilustracja:

Kambodżański ołtarzyk na Święto Przodków, Pchum Ben, łączy w sobie elementy buddyzmu i kultu przodków. W niektórych domach i zakładach pracy na tym ołtarzyku pojawiają się elementy esencjonalnie chińskie, które przybyły z Chińczykami po tym, jak zaadaptowali je sobie oni do własnej odmiany buddyzmu.

 

Spis treści artykułu

Klikając w link możesz przejść do interesującej Cię sekcji:


#1: Wiara #2: Historia Bożego Narodzenia w Kambodży #3: O co chodzi w Świętach? #4: Święta jak imieniny #5: Sklepy, okna i stragany #6: Praca i obchodzenie świąt w Kambodży #7: Boże Narodzenie bez tradycji... #8: ...i bez religii #9: Święta, święta i... Przez cały rok Święta #11: Nie wszyscy lubią Boże Narodzenie #12: Dzieci świata i święty Mikołaj #13: Christmas jako impreza #14: Upalne święta (tropikalne przymrozki) #15: Polskie święta na końcu świata #16: Święta same się nie obchodzą #17: ...Boże Narodzenie jest tylko tam, gdzie ludzie, którzy je obchodzą. #18: Zakończenie